Борел: ЕУ на Украина ќе и испорача еден милион артилериски гранати

 

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, изјави дека министрите за надворешни работи и одбрана на земјите од ЕУ, на негова сугестија, денеска се договориле да и достават еден милион артилериски гранати на Украина во следните 12 месеци.

Борел на Твитер напиша дека „направен е план во три чекори, каде што првиот чекор е да се испратат една милијарда евра за итна испорака, вториот чекор е една милијарда евра за заедничка набавка, а третиот чекор е да се создадат комисии кои драстично ќе придонеста за зголемување на воено-производствените капацитети“.

„Преземаме клучен чекор кон исполнување на нашите ветувања за обезбедување на Украина со повеќе артилериска муниција. ЕУ е посветена на побрза и поголема испорака на оружје за Украина“, напиша тој.

За прв пат земјите од ЕУ заеднички купуваат муниција, особено артилериски гранати од 155 мм од западно производство, за кои веруваат дека може да и помогнат на Украина во војната.

20.03.2023 - 18:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега