Битиќи и Агелер: „Неопходно е државата да го задржи европскиот стратешки правец“

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и амбасадорката на САД, Анџела Агелер, денес остварија средба со претставници на Евро–Атлантскиот Совет на Северна Македонија.
„На средбата заеднички беше констатирано дека полноправното членство на Северна Македонија во НАТО, обезбеди сигурност и стабилност, кои се основните предуслови за економски раст и развој на земјата, притоа овозможувајќи предвидлив амбиент за трговија и инвестиции.
Во контекст на евроинтегративните процеси на земјата заеднички беше оценето дека членството во НАТО игра клучна улога, покажувајќи посветеност на земјата кон демократските вредности, стабилноста и меѓународната соработка, што е од суштинско значење за полноправното членство во ЕУ.
Се афирмираше и ставот дека е неопходно Северна Македонија да го задржи европскиот  стратешки правец, како единствен кој промовира мир и води кон просперитет на целокупното општеството“, информираа од Кабинетот на Битиќи.
13.10.2023 - 19:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега