Бислимоски: Не се очекува недостиг на нафтени деривати, нема увоз на руски дизел

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски во фејсбук објава, вели дека не се очекува недостиг на нафта и нафтени деривати во земјава, по донесените мерки од страна на Европската унија околу набавката на дизел од Русија.

„Не се очекува недостаток на нафта и нафтени деривати во С. Македонија. Мерката што во неделата ја донесе Европската Унија се однесува на дизелот, екстра лесното масло, мазутот и керозинот, но таа не може да се одрази врз С. Македонија поради тоа што и во изминатите години ние не сме увезувале руски дизел.

Најголемиот дел од готовите нафтени деривати, односно дизелот, околу 90%, ние го набавуваме од Грција, каде што руската нафта имаше многу мало влијание. На ниво на ЕУ потребите за обезбедување руски дизел беа околу 15% или околу 720-730 долари за тон. Сега Унијата ќе прави централизирана набавка, со цел да си ги намали трошоците за транспорт, и веќе има склучено договори за набавка на дизел, во најголема мерка со Кувајт.
Во наредните десетина дена ќе следиме што ќе се случува на берзите и дали ќе има зголемени трошоци за транспорт кај компаниите, но не очекувам сериозни импликации на цената на дизелот во наредниот период. По вчерашниот ден, кога почна да се применува мерката, на Медитеранската берза имаше намалување на цената на дизелот."- стои во неговата објава.
07.02.2023 - 13:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега