Без брашно, јајца и печење: Чоколадна торта од само три состојки

 

 

Чоколадната торта е омилено уживање во многу домови. Дали знаевте дека можете да го направите без класични состојки како брашно и јајца?

Обидете се со едноставен рецепт без печење, направен од само три намирници - чоколадо, кокосово млеко и овесна каша.

Состојки:

375 мл кокосово млеко

220 грама овесна каша

170 грама црно чоколадо

Подготовка:

1. Исечете го чоколадото на мали парчиња.

2. Загрејте го кокосовото млеко на шпоретот.

3. Истурете го кокосовото млеко врз сецканото чоколадо и оставете го да се стопи околу две минути.

4. Мешајте додека не се стопи чоколадото и добиете еднолична смеса.

5. Ставете ја овесната каша во смесата со чоколадо и измешајте сè добро.

6. Смесата префрлете ја во плех за торта.

7. Оставете тортата да се олади на собна температура, а потоа ставете ја во фрижидер да се олади три до четири часа додека не се згусне.

8. Се сече на парчиња и се сервира. Наздравје!

Погледнете го видеото за да видите како се прави оваа торта од само три состојки.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.11.2020 - 14:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега