Белата куќа: Можеби никогаш нема да го извлечеме урнатиот дрон од Црното Море

 

Советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џо Бајден, Џон Кирби, во денешното интервју за Си-Ен-Ен изјави дека извидувачкиот воен дрон МК-9 Рипер не е извлечен од дното на Црното Море по вчерашниот инцидент, додавајќи дека е можно никогаш да не извлече.

„Не сум сигурен дека ќе успееме да го извлечеме. Морето е многу, многу длабоко на местото каде што падна. Сè уште се обидуваме да процениме дали е можно да направиме каква било операција, но можеби е невозможна мисија“, рече Кирби.

„Направивме се што можеме за да ја минимизираме вредноста на разузнавачките информации“, додаде тој.

15.03.2023 - 17:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега