Бебешката пудра прави чуда во секојдневниот живот: Чисти флеки, отстранува непријатна миризба, помага при депилација

 

Многумина веројатно ќе се изненадат кога ќе слушнат дека еден производ што сигурно го имаат во бањата, освен првичната намена, може да биде вистинска мултипракса во куќата на различни полиња.

Ги лади чаршафите- Во жешките летни ноќи, посипете бебешки пудра врз чаршафите. Тие ќе мирисаат, а пудрата ќе ја апсорбира потта од вашето тело, што ќе ви овозможи да спиете подобро.

Апсорбира маснотии- Следниот пат кога нешто мрсно ќе капе на вашата кошула или тепих, посипете го тој дел со пудра за бебиња. Апсорбира масло и ја освежува ткаенината.

Освежувачки за книги- Дајте им нов изглед на старите книги со детска пудра. Ја апсорбира влагата и ќе спречи формирање на мувла.

Нанесете бебешка пудра на трепките пред маскара ќе добиете поцелосен и подебел изглед на трепките.

Спречува иритација на кожата- Нанесете бебешка пудра во внатрешноста на бутовите за да избегнете иритација на кожата со триење на нозете.

Ги отстранува мирисите од чевлите- Посипете ја внатрешноста на бебешките чевли со прав и оставете ја преку ноќ. Следниот ден, избришете ги и облечете ги чевлите што ќе мирисаат на нови.

Ги брка мравки- Посипете прав пред вратата или околу прозорецот. Мравките сигурно ќе го заобиколат вашиот дом.

Ја намалува болката при депилација- Посипете ги нозете пред да се депилирате, што ќе создаде дополнителен слој што ќе ве заштити од можни изгореници од восокот.

Заменете камена пудра со бебешка- Пудри кои ги нанесувате како завршен слој при нанесување шминка, ставете само малку бебешка пудра на лицето и ќе изгледате одлично.

Наместо дезодоранс под пазувите, ставете бебешка пудра- Ја апсорбира потта и задржува свеж мирис.

Го освежува креветот на вашето домашно милениче- Посипете ја корпата или креветчето со бебешка пудра,тоа ќе го освежи на најбрз можен начин.

Помага на фризурите Вашата коса е непослушна? Измешајте бебешки прав и иста количина прашок за пециво. Смесата што сте ја направиле делува како сув шампон, а косата ќе ви биде благодарна и послушна.

Просторен мирис- Ако не ви се допаѓа мирисот на детска пудра, додадете неколку капки од омиленото есенцијално масло. Наредете го околу станот, кој потоа ќе мириса на божествено.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.12.2020 - 14:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега