Бајден најави царина од 100% за електричните возила од кинеско производство

Американскиот претседател Џо Бајден најави воведување царини за кинеските производи, од кои највисоки се 100 отсто за електричните возила од кинеско производство.

Бајден ова го објави на Х.

– Само што воведов серија тарифи за стоки произведени во Кина: 25% за челик и алуминиум, 50% за полупроводници, 100% за електрични автомобили и 50% за соларни панели. Кина е решена да доминира во овие индустрии. Решен сум да се погрижам Америка да го води светот во нив – напиша Бајден.

Во потег кој најверојатно ќе ги поттикне трговските тензии меѓу двете најголеми светски економии, Белата куќа соопшти дека воведува построги ограничувања за кинеските стоки во вредност од 18 милијарди долари.

Изворите рекоа дека овој потег следел четиригодишен преглед и бил превентивна мерка дизајнирана да ги спречи евтините субвенционирани кинески производи да го преплават американскиот пазар и да го задушат растот на американскиот сектор за зелена технологија.

Покрај зголемувањето на тарифите од 25% на 100% за електричните возила, тарифата ќе се зголеми од 7,5% на 25% за литиумските батерии, од нула на 25% за критичните минерали, од 25% на 50% за соларните панели и од 25 % . % до 50% на полупроводници.

Тарифите за челик, алуминиум и лична заштитна опрема – кои се движат од нула до 7,5 проценти – ќе се зголемат на 25 проценти.

И покрај ризиците од одмазда од Пекинг, Бајден рече дека зголемените тарифи се пропорционален одговор на кинескиот прекумерен капацитет во секторот на електрични возила. Изворите велат дека Кина произведува 30 милиони електрични возила годишно, но може да продаде само 22-23 милиони дома.

Тарифите за автомобили на Бајден се во голема мера симболични бидејќи кинеските електрични возила беа ефективно исклучени од САД со тарифите наметнати од Доналд Трамп за време на неговиот претседателски мандат. Сепак, лоби групите сугерираат дека претстои закана бидејќи Пекинг се обидува да го искористи извозот за да ја компензира слабоста во својата домашна економија.

Алијансата за американско производство рече дека воведувањето на кинески автомобили на американскиот пазар ќе биде „настан на ниво на изумирање“ за нивните производители на автомобили.

Новите царини стапуваат на сила по 90 дена – период кој внимателно ќе се следи за знаци на одмазда од страна на Кина.

Извори од Белата куќа рекоа дека целта не е да се ескалира трговските тензии, туку да се помогне на делови од американската економија кои доживеале циклус на деинвестиција.

14.05.2024 - 20:44

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега