АстраЗенека ја „здрма“ Европа: Уште една земја ја суспендираше вакцината

По извештаите од повеќе европски земји дека вакцинацијата со AstraZeneca е прекината поради сомневање дека предизвикува згрутчување на крвта и може да влијае на формирање на згрутчување на крвта кај некои приматели, бугарските власти денес објавија дека ќе ја прекинат понатамошната имунизација на нивните граѓани со вакцини.

Во извештајот на лондонскиот Гардијан се наведува дека Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека овие вакцини можат да се користат за време на истрагата за 30 случаи на тромбоза меѓу пет милиони приматели во неколку европски земји.

„Придобивките од оваа вакцина сепак се многу поголеми од ризиците“, се вели во соопштението на ЕМА.

Според бугарската влада, суспензијата ќе биде на сила се додека ЕМА не испрати официјално писмо во кое ќе бидат отстранети сите сомнежи за безбедноста на оваа вакцина, објави претходно Ројтерс.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.03.2021 - 12:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега