Апасиев најавува закон за ограничување на профитот на приватните болници

Левица подготвува предлог-закон за легално ограничување на профитите на приватните болници во време на пандемија.

Ова денеска го објави лидерот на партијата, Димитар Апасиев посочувајќи дека оваа идеја доаѓа откако министерот за здравство, Венко Филипче изјави оти немало правен основ за да се регулираат цените на приватните болници.

-Министерот за задгробен живот – г. Венко Филипче, деновиве изјави дека „немало правен основ за да ги регулираат цените на приватните болници“!? Но, членот 55 од Уставот на Република Македонија вели дека слободата на капиталистите да ги утврдуваат цените на добрата и услугите, може да биде ограничена од страна на државата во три ургентни случаи: (1) безбедносни; (2) еколошки; и (3) ЗДРАВСТВЕНИ! Затоа, обзнануваме дека правниот тим на Левица работи на подготовка на ваков специјален закон и веќе следната недела нашите пратеници ќе го предложат во Собранието на РМ (по скратена постапка), за легално да ги ограничиме екстрапрофитите на приватните болници во време на пандемија.” вели Апасиев.

Министерот за задгробен живот - г. Венко Филипче, деновиве изјави дека „немало правен основ за да ги регулираат цените...

Posted by Димитар Апасиев on Thursday, 8 April 2021

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.04.2021 - 22:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега