Апасиев до Џафери: Не го злоупотребувајте трпението на народот, оти преку глава му е

 

Во рамки на денешната седница, пратеникот Димитар Апасиев во своето обраќање влезе во вербален дуел со претседателот на Собранието, Талат Џафери, поради процедуралните злоупотреби кои перманентно ги прави собранискиот спикер.

Имено, Апасиев се повика на член 70 став 2 од Деловникот според кој му се овозможува 10 минутно обраќање пред пратениците, додека Џафери го читаше членот 77 став 2, според кој 3 минути е времето за обраќање на пратеникот од говорницата.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.11.2020 - 16:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега