Американски генерал: Русите се вклучени во се повеќе инциденти на небото

 

Американскиот генерал Дејвид Бергер, командант на Маринскиот корпус, вели дека опасноста е голема кога ќе дојде до ескалација, како онаа со американското беспилотно летало што падна вчера во Црното Море, дури и ако подоцна се покаже дека е случајна.

„Веројатно мојата најголема грижа, и таму и во Пацификот, се агресивните руски или кинески пилоти или капетани на бродови, а ако нешто се приближи премногу, тие можеби нема да сфатат каде се и да предизвикаат судир“, рече тој кога беше запрашан да коментира за најновиот инцидент.

„Со други зборови, намерно или ненамерно, работите се судираат едни со други, предизвикувајќи две големи нации, моќни нации, да се обидат да го решат во два часот наутро“, продолжи тој.

Џон Кирби, портпарол на Советот за национална безбедност на САД, вели дека во последните недели имало и други пресретнувања во воздух, но ова е од сосема поинаква природа.

Американската ТВ компанија CBS објави анимирана симулација на инцидентот над Црното Море. Симулацијата покажува руски борбен авион како поминува под американски воен дрон и во тој процес испушта гориво.

Американските власти тврдат дека рускиот пилот сакал да лета пред дронот за да влезе во облакот од гориво, но прерано почнал да го крева носот на својот авион и случајно го закачил пропелерот на леталото, принудувајќи ги американските оператори да дозволат дронот да се урне во Црното Море.

Русите тврдеа дека контактот настанал поради неочекуваното и ненадејно маневрирање на американскиот авион. Тие, исто така, ги повикаа САД да ги прекинат „непријателските летови“.

„Сметаме дека секоја акција во која се користи американско оружје е отворено непријателска“, рече рускиот амбасадор во САД.

15.03.2023 - 22:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега