Албански екстремист уапсен во Њујорк: ,,Ќе Ве распнам стаорци, ќе биде хорор сцена”

Ридон Кола, Албанец кој живее во Њујорк, е обвинет дека планирал да убие полицајци и се заканувал дека ќе го убие градоначалникот за време на парадата за Денот на Свети Патрик, пишува ,,Фокс Њуз”.

Во текот на неколку месеци, Кола имаше неколку објави во кои ја поддржува Исламската држава и се закануваше со терористички дејствија на полицијата на денот со парадата во градот.

– Прв што ќе биде распнат е Градоначалникот. Алаху Акбар – напишал Кола на Интернет.

– Ќе ги распнам и полицајците и нивните шефови по авенијата Меклин. Ќе ве распнам стаорци…Ќе биде хорор сцена… Алаху Акбар – напишал тој во својата втора порака.

Во друга објава неколку дена подоцна, тој се фотографирал со секира,пренесуваат американските медиуми.

„Ајде Јуда, те чекам“, гласеше натписот на албански јазик.

18.03.2023 - 10:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега