Активистка во Полска осудена на осум месеци општествено корисна работа поради помагање при абортус

 

Полјачката Јустина Виџињска е осудена на осум месеци општествено корисна работа поради незаконско помагање друга жена да абортира.

Абортусот е речиси целосно забранет во Полска, а Виџињска е првата активистка на која ѝ се суди за помагање, објави Би-би-си.

Судот во Варшава ја осуди активистката што ѝ помогнала на друга жена да набави апчиња за абортус, објави „Асошиетед прес“.

Активистите за човекови права внимателно го следеа случајот и веруваат дека тој ќе создаде преседан во земјата со некои од најрестриктивните европски закони за абортус.

Тие стравуваат дека обвиненијата и осудите ќе создадат атмосфера на репресија, што ќе ги заплаши активистите за правата на жените и ќе ги обесхрабри да им помагаат на жените што бараат абортус.

„Многу сме тажни од пресудата и револтирани од целиот процес. „Да се ​​осуди некого за емпатија и сочувство кон друго човечко суштество е незамисливо“, рече Ајрине Донадио.

Од друга страна, „Ордо Јурис“, ултракатолички правен институт, кој се приклучи на случајот на страната на Обвинителството како заинтересирана страна, ја поздрави пресудата како „важен чекор кон почитување на правото на живот на неродените деца“.

Обвинителството ја обвини Виџињска за помагање при абортус, што во Полска е кривично дело за кое се казнува и до три години затвор.

Жената, идентификувана во полските медиуми како Ана, има едно дете, а нејзиниот партнер ја спречил да отпатува за абортус во странство и ја пријавил во полиција за набавка на апчињата.

Полска речиси целосно го забрани абортусот, со исклучоци само кога животот или здравјето на жената се загрозени или ако бременоста е резултат на силување или инцест.

Со години се дозволуваше абортус во случај фетусот да има вродени дефекти, но во 2020 година Уставниот суд ја укина и таа можност.

15.03.2023 - 23:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега