Адвокатот на Навални приведен во Москва

Василиј Дубков, адвокатот на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој почина на 16 февруари, е приведен  во Москва, јавуваат медиумите.

Тој наводно бил уапсен поради „нарушување на јавниот ред и мир“, пренесува Новаја Газета.

По смртта на Навални, Дубков ја придружувал мајката Људмила до Салехард, каде било пренесено телото на рускиот политичар.

Навални почина на 16 февруари, а телото  и беше предадено на неговата мајка.

Датумот на погребот ќе биде одреден подоцна.

Навални отслужуваше 30-годишна затворска казна, меѓу другото, за, како што е наведено во една од пресудите на рускиот суд, за основање и финансирање на екстремистичка организација и нејзините активности, а беше познат и како остар критичар на Кремљ.

27.02.2024 - 18:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега