10 средновековни места во Европа кои мора да ги посетите

 

Ако некој континент изобилува со средновековни градови и места, тоа дефинитивно е Европа. Не можат да се добројат местата вредни за посета, сепак, некако Рајан подготви листа со топ 10.

Од десетте места кои Рајан Ширли ги одбра, две се во Италија, додека останатите во различни држави.

Според него, ова се најдобрите средновековни места во Европа кои мора да се посетат:
Мон Сен Мишел – Франција
Сан Џимињано – Италија
Сан Марино – Сан Марино
Метеора – Грција
Трансилванија – Романија
Дубровник – Хрватска
Ротенбург – Германија
Бриж – Белгија
Лавертецо – Швајцарија
Чинкве Тере – Италија

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.10.2020 - 21:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега