Зградата на МНР светна во боите на Германија по повод посетата на Бербок

 

По повод на утрешната посета на сојузната министерка за надворешни работи на Сојузна Република Германија Аналена Бербок, зградата на Министерството за надворешни работи е осветлена со боите на германското знаме.

Предвидено е Бербок за време на посетата да оствари средба со нејзиниот македонски колега, Бујар Османи, пришто како што најавија од МНР, двајцата ќе разговараат за пристапниот процес на државата во ЕУ, како и за уставните измени.

„Германија продолжува да биде еден од најсилните промотори на европската интеграција на Регионот“, велат од Министерството.

Во рамки на својата прва посета на земјава, министерката Бербок, ќе биде примена и од претседателот Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери, претседателот на Владата Димитар Ковачевски и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, а ќе оствари средби и со парламентарната Комисија за надворешна политика, како и со претставници на опозициските партии.

22.03.2023 - 20:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега