Земјотрес во близина на турскиот град Болу со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала

 

Земјотрес во близина на турскиот град Болу со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала.

Слична информација на својот портал објави и Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Според турските сеизмолози, земјотресот бил на длабочина од десет километри.

По земјотресот, беа почувствувани два последователни потреса со јачина од околу два степени според Рихтеровата скала.

Градот Болу се наоѓа на околу 250 километри источно од Истанбул. Нема информации за евентуални жртви или материјална штета.

16.03.2023 - 23:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега