Зеленски: Украина не е перница меѓу Западот и Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот канал Телеграм објави уште еден коментар за официјалното доделување на Украина статус на кандидат за членство во ЕУ.

„Сега и официјално е признаено дека Украина не е мост, не е перница меѓу Западот и Русија, не е тампон зона меѓу Европа и Азија, не е сфера на влијание, не е „сива“. зона, тоа не е транзитна територија“, напиша Зеленски.

„Украина не е граница меѓу џуџињата и орките. Украина е иден рамноправен партнер за најмалку 27 земји од ЕУ. Украина е кандидат за членство во Европската Унија!“ напишал украинскиот претседател.

 
24.06.2022 - 09:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега