Зеленски одговори на предлогот на Маск за прекин на војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски реагираше на предлогот на Илон Маск за прекин на војната меѓу Украина и Русија.

 

Маск предложи четири точки за прекин на војната, а тоа се: „Русија да замина ако тоа е желба на народот, откако ќе се повторат изборите. Крим да стане официјален дел од територијата на Русија. Водата во Крим да биде обезбедна и на крајот Украина да остане неутрална“.

Зеленски на тоа објави анкета и ги праша Украинците што мислат за Маск - дали повеќе ги сака тие што ја поддржуваат Украина или Русија.

03.10.2022 - 22:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега