Зеленски до Блинкен: Дајте ни повеќе Патриоти

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од американскиот државен секретар Антони Блинкен системи за противвоздушна одбрана „Патриот“ за градот Харков, кој е цел на руски ракетни напади.

Два од овие системи се неопходни за заштита на вториот по големина град во Украина и неговата околина, која граничи со Русија, рече Зеленски во Киев за време на ненадејната посета на Блинкен.

Американската помош за кампањата против Русите беше од клучно значење, а воздушната одбрана беше „најголемиот дефицит“, рече Зеленски.

Според информациите на украинските медиуми, Блинкен и ветил на Украина помош со оружје што може да ја промени ситуацијата на бојното поле.

„Се вратив во Киев (Киев) денес за да ја покажам нашата непоколеблива поддршка за Украина додека тие ја бранат својата слобода од руската агресија“, објави Блинкен на Икс.

Посетата, која како и обично не беше најавена од безбедносни причини, е четврта на Блинкен од почетокот на војната во февруари 2022 година и е исто така прва посета откако САД го одобрија долго одложуваниот пакет помош од 61 милијарда долари.

14.05.2024 - 18:53

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега