Зеленски да внимава што зборува – украински политичар остро одговори на изјавите на претседателот

За да се спречи вооружен конфликт во кој Украина би била завојувана страна, претседателот Владимир Зеленски мора да биде внимателен со своите зборови, напиша на Фејсбук поранешниот пратеник на Врховната рада, Евгениј Мураев.

Според него, шефот на државата направил грешка и посеал паника со изјавата дека Харков ќе биде окупиран.

– Зеленски треба да биде повнимателен со зборовите. Неговата непромислена изјава за Харков веќе запре бројни дела во градот – рече Мураев.

Политичарот оцени дека е малку веројатно избувнувањето на непријателства на украинска територија.

– Сакам да ги смирам сите – сигурно нема да има војна во блиска иднина доколку нашата влада постапи правилно – заклучи поранешниот парламентарец.

Претходно, во интервју за „Вашингтон пост“, Зеленски рече дека „руската инвазија“ може да се случи во големите градови на Украина под изговор за заштита на населението што зборува руски, а особено го спомна Харков, кој „може да биде окупиран“.

Коментирајќи ги зборовите на украинскиот лидер, портпаролот на претседателот Сергеј Никифоров рече дека „тоа е само пример, хипотетичко сценарио“. За возврат, градоначалникот на Харков, Игор Терехов, ги повика локалните жители да не паничат по изјавите на Зеленски и увери дека градот е „подготвен да возврати“.

 
27.01.2022 - 17:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега