Запознајте ја Валентина, првата трансродова манекенка во Спортс Илустрејтед (ФОТО)

За време на 56-годишното постоење на Спортс Илустрејтед магазинот ги поставуваше актуелните стандарди за убавина кои со текот на времето еволуираат.

Од Тајр Бенкс која во 1997 беше првата темна моделка на насловна страница, преку Ешли Грахам, која по две декади стана првата плус-сајз модел на нивните страници, до Халиме Аден, која лани на снимањето носеше хиџаб, овој магазин ги поместува границите на модната индустрија.

 
 
 
View this post on Instagram

I am excited and honored to be part of the iconic Sports Illustrated Swimsuit Issue. The team at SI has created yet another groundbreaking issue by bringing together a diverse set of multitalented, beautiful women in a creative and dignified way. I was born trans in a remote, humble fishing village in northern Brazil. Brazil is a beautiful country, but it also hosts the highest number of violent crimes and murders against the trans community in the world—three times that of the U.S. Being trans usually means facing closed doors to peoples’ hearts and minds. We face snickers, insults, fearful reactions and physical violations just for existing. Our options for growing up in a loving and accepting family, having a fruitful experience at school or finding dignified work are unimaginably limited and challenging.

A post shared by Valentina Sampaio (@valentts) on Jul 10, 2020 at 5:44am PDT

Во следниот број тоа повторно ќе го направи. Валентина Сампаио е првиот трансродов модел на нивната насловна страница.

 Оваа 23-годишна Бразилка лани го привлече вниманието на јавноста откако се стана заштитно лице на кампања на Викторија Сикрет.

-Бев многу среќна кога слушнав. Ова е нереално. Снимање за СИ отсегаш ми било желба, ова е остварување на сон и неверојатно достигнување. Во мојот живот имаше страв и маргинализација, а сега сум дел од магазин кој навистина цени различност, ова навистина го менува животот, изјави таа за магазинот Пипл.

 

 
 
 
View this post on Instagram

#sunflower #spring #sun #sunshine #italy #primavera

A post shared by Valentina Sampaio (@valentts) on Apr 26, 2019 at 12:09pm PDT

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.07.2020 - 23:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега