Закажан референдум во грузиски регион за обединување со Русија

Актуелниот претседател на Јужна Осетија, Анатолиј Бибилов потпиша указ со кој на 17 јули закажан референдум за обединување со Русија.

Новиот лидеер на отцепениот регион Јужна Осетија кажа дека ќе почека сигнал од Москва пред да го одржи референдумот.

Лидерите на регионот кажаа дека Русија мора да биде вклучена во референдумот за обединување со таа земја доколку истиот се одржи.

Москва ја призна Јужна Осетија и регионот Абхазија како независни по кратката војна со Грузија во 2008 година.

14.05.2022 - 12:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега