Закана од Кремљ до Финска: Ќе ве гаѓаме со Кинџал и ќе исчезнете за 10 секунди

„Дејли Мејл“ објави дека рускиот функционер Алексеј Журављев ѝ се заканил на Финска, која сака да влезе во НАТО.

„Ако Финска сака да се приклучи на НАТО, тогаш нашата цел е легитимна. Ова е логично. Ако САД ја загрози нашата држава, еве ви го Сармат, а од вас ќе остане само пепел ако мислите дека Русија не треба да постои. Ќе исчезнете за 10 секунди“, наводно кажал Журављев.

Војната во Украина почна поради тоа што Кремљ сакаше да спречи ширење на НАТО на Истокот, а Финска со години беше неутрална, но сега сака да се приклучи на алијансата.

14.05.2022 - 14:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега