Захарова: Гутереш ги надмина своите овластувања и застана на страна на Западот

 

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова ја коментираше изјавата на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш дадена како резултат од референдумот во регионите ДНР, ЛНР, Запорожје и Херсон.

Во овој случај, Гутереш очигледно не само што ги пречекори своите овластувања, туку всушност се солидаризираше со колективниот Запад, уште еднаш прибегнувајќи кон селективен пристап во толкувањето на настаните“, рече портпаролката.

Захарова додаде дека „директните напади на генералниот секретар на ОН врз фундаменталното право на луѓето од регионите DNR, LNR, Керсон и Запорожје на самоопределување – уште еден пример за лицемерие и очигледни двојни стандарди“.

„Сметаме дека е неприфатливо генералниот секретар на ОН да се претвора во инструмент за пропаганда и притисок врз земјите-членки, иако треба да се води од Повелбата на ОН“, заклучи таа.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш претходно изјави дека пристапувањето на ДНР, ЛНР, Херсон и Запорожје не може да биде прифатено во Русија, бидејќи, според него, референдумите не можат да се сметаат за вистински израз на волјата на народот, бидејќи тие се одржаа надвор од правната рамка на Украина и на територијата што е контролирана од страна на Русија.

Тој истакна дека секоја анексија на територијата на една држава е кршење на Повелбата на ОН и меѓународното право.

Според него, Русија, како една од петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН, има посебна одговорност за почитување на Повелбата на ОН.

„Секоја одлука за анексија на регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје во Украина нема да има правна сила и заслужува осуда“ нагласи генералниот секретар.

30.09.2022 - 20:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега