Загреб: Лавовите во зоолошката се позитивни на ковид, а вирусот им го пренел чуварот

Во зоолошката градина во Загреб, Хрватска лавовите кои ги имаат имињата Лео и Ајана, се заразиле со корона вирусот.

Како што пренесува „Јутарни“, животните вирусот го „закачиле“ од чуварот кој се грижел за нив.

Досега во Европа се регистрирани повеќе заразени животни со  корона.

Вирусот им е утврден така што им се зема брис од носот и изметот, откако покаже симптоми на вирусот.

24.11.2021 - 23:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега