Забите ви се жолти и покрај редовното четкање - 10 трикови како природно да ги избелите

Сите сонуваме за совршена холивудска насмевка. Сепак, не секој може да си дозволи да отиде кај стоматологот да си ги избели забите.

Оралното здравје е од големо значење за нашата целокупна благосостојба, а одржувањето на соодветна хигиена во устата ќе ја спречи инвазијата на бактерии и токсини и ќе обезбеди снабдување со неопходните минерали и витамини од храната. Затоа, од витално значење е да се зачуваат здравите заби, да се елиминира забниот камен и да се спречат болестите и инфекциите на непцата. Во продолжение прочитајте 10 супер ефективни начини за природно да ги избелите забите дома без да ја уништите вашата емајл.

Активен јаглен

Активниот јаглен е еден од најлесните и најевтините начини за природно избелување на забите. Здроби го јагленот во прав. Потопи ја чистата влажна четка за заби во неа и измиј ги забите како и обично.

 Млеко во прав и паста за заби

Млекото во прав ќе ви помогне да ги направи вашите заби бисерно бели и да ги задржите здрави.

Ставете малку паста за заби на вашата четк, додадете малку млеко во прав и четкајте ги забите. Практикувајте го ова 1-2 неделно.

Сода бикарбона и сок од лимон

Ставете малку сода на вашата четка за заби и додадете неколку капки сок од лимон над неа за да добиете сјајни заби.

Не заборавајте да го користите овој метод на белење не почесто од еднаш неделно.

Водород пероксид

Пред употреба на водороден пероксид, внимавај твоите заби да не се премногу чувствителни. Ако сè е во ред, едноставно натопи памук во пероксид, и нежно триј ги забите. Сепак, оваа техника на белење не се препорачува за честа употреба, бидејќи може да му наштети на твојот емајл. (1-2 пати неделно)

Прашок од сода бикарбона и сок од лимон

Една лажичка прашок од сода и една лажичка свежо исцеден сок од лимон прават чуда за само 2 минути. Не ја чувајте оваа мешавина на забите повеќе од 2 минути, еднаш неделно.

Морска сол, сок од лимон и паста за заби

Измешајте половина лажичка морска сол и неколку капки свежо исцеден сок од лимон со мала количина паста за заби во сад.

Нанесете ја смесата на забите и оставете ја една минута пред да ја исплакнете устата темелно. (1-2 пати неделно)

Сок од лимон и вода

Оваа мешавина од еднакви делови сок од лимон и вода ќе ви помогне да ја вратите белината на забите и целосно да ја дезинфицирате вашата орална шуплина.

Јаболков оцет и вода

Разредете половина лажичка јаболков оцет во чаша вода. Исплакнете ја устата со овој раствор секое утро пред да ги чистите забите.

Јагода

Земете зрела јагода и згмечете ја со лажица.

Четкајте ги забите со оваа „паста” за неколку минути за да се ослободите од жолти дамки. Практикувајте го ова еднаш месечно

Паста за заби, сол, сода бикарбона и сок од лимон

Се меша лажица паста за заби, малку сол, малку сода бикарбона и 4-5 капки сок од лимон во сад. Измијте ги забите со оваа мешавина 4-5 минути. Ќе ја видите разликата по само една употреба. Користете го овој метод еднаш на секои 2 месеци.

Предупредување: Не ги користете сите овие методи истовремено и немојте да ги употребувате ако имате проблеми со забите.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.10.2020 - 14:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега