За првпат во Хрватска е уништен тумор со помош на роботи и вештачка интелигенција

Првпат во Хрватска, во болницата „Сестрите на милосрдието“ со помош на роботска рака, извршени се аблација и биопсија на тумори кај пациенти со онкологија, соопштија од болницата.

„Во Клиничкиот институт за дијагностичка и интервентна радиологија на КБЦ Сестре Милошрдница, за прв пат во Хрватска, успешно се спроведени процедури за перкутана аблација и биопсии на тумор на пациенти на онкологија со употреба на најнова технологија за роботска рака“, истакнаа во соопштение за медиумите.

Вештачката интелигенција со помош на роботската рака Micromate поставена на апаратот КТ овозможува сондата за термичко уништување на туморот да биде прецизно позиционирана во телото по првичното снимање. Ова претставува значајна помош за прецизна навигација дури и до најтешко достапните или најтешките забележливи мали тумори со значително помала количина на зрачење за пациентот.

Постапката е многу брза

 

Сето горенаведено во исто време ја забрзува самата процедура. Во KBC, сестрите на милосрдието велат дека овој роботски систем за раце го користат онколошките одделенија ширум светот веќе три години, а неодамна и поголемите центри за онкологија во Европа.

„Признаен како центар на извонредност во минимално инвазивниот третман на пациентите со онкологија во овој дел од Европа, на Одделот за интервентна радиологија на сестрите на милосрдието KBC беше обезбедена оваа технологија со цел да се тестираат сите можности и предности на овој систем. која во иднина е планирана да ја користат повеќето пациенти на онкологија“, посочуваат во соопштението потпишано од директорот Давор Вагиќ и супспецијалистот за интервентна радиологија во Клиничкиот завод за дијагностичка и интервентна радиологија Лука Новосел.

24.03.2023 - 09:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега