За Косово одлуката на Македонија за задолжителен ПЦР тест е неправедна

 

Косовскиот министер за здравство Арменд Земај во интервју за Т7 истакна дека денешната одлука на Владата, за задолжителен ПЦР тест при влез во Македонија за граѓаните од Косово, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, е неправедна.

„Можеби ова е нов момент. За оваа ситуација не сум информиран, да ви кажам право, сметам дека е неправедна, зошто во периодот кога имаше голем број на случаи во Македонија, со разбирање и соработка помеѓу двата институти, но и во соработка со тамошниот министер, имавме добра соработка за слободно движење на граѓаните, бидејќи ова е економска придобивка“, посочи Земај.

Тој вели дека за одлуката ќе разговараат и анализираат во текот на утрешниот ден.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.07.2020 - 23:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега