Вучиќ: За секое првородено дете ќе даваме по 2.550 евра

Новите демографски мерки во Србија се зголемување на финансиската поддршка на семејствата за првороденото дете од 100.000 на 300.000 динари (2.550 евра), изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

https://adsdms.mk/www/delivery/lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=33&loc=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fvuchikj-za-sekoe-prvorodeno-dete-kje-davame-po-2-550-evra%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fcategory%2Fvesti%2F&cb=406bee1cf4

Тој рече дека се договорени мерки за поттикнување на наталитетот во Србија како дел од демографска политика.

https://adsdms.mk/www/delivery/lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=25&loc=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fvuchikj-za-sekoe-prvorodeno-dete-kje-davame-po-2-550-evra%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fcategory%2Fvesti%2F&cb=30dff7aa95

– Полека исчезнуваме како народ, не има се помалку, а податоците покажуваат дека наталитетот е нешто над 1,5, а потребно е за едноставна репродукција 2.15. Сите светски експерти размислуваат за овој проблем со децении. Ние старееме и нашиот економски напредок ќе зависи од тоа колку ќе успееме да обезбедиме напредок на нашата нација со подобри мерки, додаде тој.

Од 1 јануари секое првородено дете наместо 100.000 од државата ќе добива по 300.000 динари. Според него, тоа е првата мерка што треба да ги поттикне мајките, а ќе се комбинира и со многу други мерки.

Што се однесува до второто и третото дете, Вучиќ потсети дека досега правило било за второ дете помошта од две години следи 10.000 месечно, за трето дете 12.000 динари месечно 10 години, а за четврто 10 години. 18.000 динари месечно.

 

24.11.2021 - 18:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега