Вучиќ за претседателот на Азејбејџан: Порано немаа време за него, а сега сите ги интересира неговиот гас

 

Илман Алиев е најпопуларниот човек во Европа – сега им е најдраг гостин на оние кои досега немале време за него, но во моментов сите се заинтересирани за „неговиот“ гас, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ на заедничката прес-конференција со претседателот на Азербејџан, Алиев.

На почетокот на обраќањето по потпишувањето на заедничките договори, Вучиќ истакна дека Азербејџан има огромни резерви на природен гас и дека Србија ќе се обиде да обезбеди енергетска безбедност во партнерство со оваа земја.

Нагласувајќи ја моменталната популарност на Алиев поради резервите на гас, Вучиќ додаде дека е малку љубоморен.

„Ме викаат само поради Косово“, рече на шега Вучиќ, додавајќи дека Алиев не се променил, другите се промениле, а претседателот на Азербејџан секогаш ја штител својата земја и нејзините интереси.

Тој најави дека за дваесет дена ќе престојува во неформална посета со неколку министри во Баку, главниот град на Азербејџан, кога ќе бидат постигнати нови економски договори.

Нагласувајќи дека соработката оди добро, Вучиќ изјави и дека компаниите од Азербејџан кои ја изградиле патната делница Љиг-Прељина ја завршиле навреме, што е ретко, но и дека Србија го исплатила долгот за тој проект година и пол пред тоа.

Во своето обраќање Алиев рече дека двете земји секогаш меѓусебно го поддржувале територијалниот интегритет и суверенитет.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, денеска се согласија дека двете земји цврсто ќе го штитат својот територијален интегритет, ќе си помагаат меѓусебно на меѓународната сцена, ќе ја почитуваат Повелбата на Обединетите нации и дека се подготвени да соработуваат во полето на енергијата.

„Разговаравме за соработка во областа на енергетиката, бидејќи Азербејџан извезува околу 22 милијарди кубни метри гас, половина од тоа во европските земји“, рече Вучиќ.

Според него, затоа Србија гради интерконектор со Бугарија за да може да купува гас и од своите пријатели во Баку.

Вучиќ рече дека се разгледува и можноста за купување струја од Азербејџан, преку приклучување на подводниот кабел, кој оди под Црното Море.

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, изјави дека тој и Вучиќ ги врзува пријателство, што е основен услов за развој на односите меѓу двете земји.

„Документите што ги потпишавме се правна основа за нашите односи и се однесуваат на стратешко партнерство“, рече Алиев.

 

Тој изјави дека неговата земја го користи правото на самоодбрана, а ги развива и обновува ослободените територии „од пепел“, алудирајќи на конфликтите во Нагорно Карабах.

„Со Вучиќ разговаравме за билатерални, регионални прашања и за оние од меѓународната агенда“, рече Алиев и најави дека повторно ќе го посети Белград, откако ќе биде домаќин на претседателот на Србија во Азербејџан.

Двете делегации потпишаа седум договори, меѓу кои и изјава за стратешка соработка потпишана од претседателите.

23.11.2022 - 18:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега