Вучиќ: Светот ќе биде сведок на голем конфликт

Српскиот претседател Александар Вучиќ во своето обраќање од Њујорк предупреди дека светот ќе биде сведок на голем конфликт и како што вели „ќе се погрижиме Србија да преживее“.

Претседателот истакна дека нема да се врати во Србија со охрабрување, туку со дух на човек кој е подготвен да се бори за својата земја.

„Сакаме да ги заштитиме нашите интереси, да донесеме нови инвеститори. Ја завршивме нашата работа чесно и одговорно. Мислам дека никој овде немал толку долг состанок со г-дин Саливан. Дали е лесно или едноставно? Па, не е, ама нема лелекање. А да дали сум среќна и гледам нешто убаво на повидок? Не. И постојано ме прашуваат дали има нешто убаво. Па не, ништо убаво не се случува во светот. Во Србија има добри вести, минималната плата расте, платите и пензиите се зголемуваат. Ама во светот да биде само се потешко. И рекоа дека сум луд, дека драматизирам и на крајот се испадна вистина“, додава тој.

„Ако им кажам на луѓето дека ќе тече мед и млеко и дека сè ќе биде одлично. Тоа нема врска со ситуацијата во светот. Геополитичката ситуација оди во вода и ќе бидеме сведоци на голем светски конфликт. И ние ќе види дека Србија преживува. Да живее Србија“ – рече Вучиќ, пренесе српски „Курир“.

 
22.09.2022 - 21:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега