Вучиќ: Очекувавме нереди, но митрополитот и патријархот инсистираа да се одржи устоличувањето

Српскиот претседателот Александар Вучиќ ги коментираше инцидентите кои се во тек на Цетиње.

– Тензиите и протестите беа највувани, собирите беа организирани од партии … Цетиње е место каде над 90 отсто од населението е ориентирано против СПЦ, каде се изразува омраза кон други народи освен Црногорците, но не би рекол дека тоа е вистинска омраза, повеќе е предизвикана од политичари. Логично беше да се очекува ова. Добро е што Владата ја промени својата одлука во текот на ноќта. Точно е дека не требаше да има устоличување, што беше мислењето на директорот на полицијата, а потоа некаде околу еден часот таа одлука беше сменета затоа што патријархот и митрополитот инсистираа, изјави Вучиќ.

Тој му честиташе на црногорскиот премеир Здравко Кривокапиќ за неговата одлука и го честиташе изборот на митрополитот Јоаникиј.

 

Вучиќ кажа дека не знае кој го обезбедува митрополитот Јоаникиј, но и дека „не му текнува да каже кој е”.

– Целата заслуга за безбедноста и припаѓа на владата на Црна Гора. Српската тајна полиција е некој што само собира информации, а потоа ги доставува до надлежните органи, изјави Вучиќ и подвлече дека луѓето се воглавно задоволни со ова устоличување.

Тој изјави дека би бил „обесен” доколку би предводел некои можни протести во Србија, како што тоа го направи вчера црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ.

-Ако е против Србите, тогаш се смета дека се е дозволено, кажа Вучиќ.

05.09.2021 - 12:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа