Вучевиќ: Состојбата на Косово е вознемирувачка, а животот на Србите е неодржлив

 

Министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ оцени дека состојбата на Косово е во најмала рака вознемирувачка и дека животот е неодржлив за Србите.

Како што рече, од доаѓањето на косовскиот премиер Албин Курти на чело на приштинските институции, бројот на Србите на Косово  е намален за 11 отсто и стравува дека овој тренд ќе продолжи.

„Имаме искрено воодушевување од сите Срби кои останаа и преживуваат на Косово  сите овие години“, рече Вучевиќ во изјава за медиумите.

04.10.2023 - 09:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега