Вработен во тетовска пошта си исплаќал пари за себе од сметка на пернзионер

СВР Тетово поднесе кривична пријава против В.С.(32) од  тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела злоупотреба на службена положба и овластување и злоупотреба на лични податоци.

Пријавениот, вработен во Македонска пошта – подружница Тетово, Долно Палчиште, тетовско, ја злоупотребил службената положба и овластување така што во временскиот период од јануари 2020 до 28 април 2020 извршил неовластено присвојување на парични средства во негова корист од трансакциска сметка на клиентот Л.Ј., примател на пензија.

„Имено, пријавениот секојдневно реализирал исплата и уплата од трансакциска сметка, со цел да го покрие недостатокот во благајната, со тоа што извршил злоупотреба на трансакциска сметка сопственост на оштетената и го извршил и кривичното дело злоупотреба на лични податоци. При извршената контрола од страна на инспектори при АД Пошта на Република Северна Македонија било констатирано дека пријавениот имал недостаток во благајната од 83.822 денари, а за извршените исплати и уплати не испраќал никаков документ и во неколку наврати ги потпишувал сам или воопшто не ги потпишувал“, информираа од МВР.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.08.2020 - 13:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега