Вpие од полиција во ГТЦ: Син на екс-пратеник нелегално копал криптовалути во магацинските простории со див приклучок на електрична енергија?

 

Син на починат пратеник, неофицијално е вмешан во нелегално копање на криптовалути во центарот на Скопје, пишуваИнфомакс

Во моментов во еден од магацините цо ГТЦ се проверува информацијата дека синот на починатиот пратеник, нелегално копа криптовалути.

Според информациите на Инфомакс, во магацинот имало десетици компјутери за копање на криптовалути популарно наречени ригови кои се диво приклучени на електричен приклучок на ГТЦ.

За потрошената електричната енергија плаќаат дуќанџиите во ГТЦ. Според информациите на порталот, пред магацинот на лице место во моментов има полиција и инспектори од МВР. Директорот на ГТЦ, за порталот изјавил дека не знае што се случува бидејки кај него има ревизја

Неофицијално магацинот е под закуп на семејството на починатиот пратеник.

16.11.2021 - 17:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега