Во Србија пристигнал новиот, позаразен британски сој на коронавирусот- го „донела“ жена која патувала од Лондон

 Српскиот министер за здравство Златибор Лончар изјави дека 63-годишната жена најверојатно била заразена во авионот. Летала од Лондон, а тешкотиите ги почувствува три дена откако пристигна во Србија .

Вчера во Србија биле тестирани 8.779 лица за вирус на корона. Имаше 1523 позитивни страни, додека 19 лица починаа. Според последните податоци, има 176 пациенти на респиратори. Денес во Србија вакцинирани се 37.542 граѓани, односно вкупно 256.521 лице од почетокот на вакцинацијата.

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека во Србија пристигнал новиот, поинфективен британскисој на коронавирусот. Наводно го донела жена од Нови Сад, која дошла во Србија на 31 декември.

Мутацијата е откриена по околу десет дена. Тој исто така рече дека жената во меѓувреме не го ширела вирусот затоа што биле пронајдени сите нејзини контакти.

Министерот за здравство Златибор Лончар изјави дека 63-годишната жена најверојатно била заразена во авионот. Леташе од Лондон. Таа ги почувствува тешкотиите три дена откако пристигна во Србија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.01.2021 - 09:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега