Во Србија од денес на сила стапува нова заштитна мерка-доколку не се почитува најавени построги казни

Член на Кризниот штаб на Србија, д-р Дарија Кисиќ Тепавчевиќ при гостување на РТС,  уште еднаш ја коментираше новата мерка што стапува на сила денес.

Станува збор за скратување на работното време на угостителските, трговските и занаетчиските објекти до 23 часот. Според д-р Дарија, причината за воведување на оваа мерка е што е утврдено дека причината за сегашниот пораст на бројот на новозаболени лица во Србија, а особено во Белград, се масовни прослави, забави и собири во клубовите.

"Епидемиолошките истражувања покажаа дека ова се местата каде што вирусот се пренесувал најмногу. Слушаме коментари дека" вирусот не може да се пренесе после 23 ", тоа не е точно, може, се разбира. Но, овие места се најризични затоа што не се следат пропишаните мерки". - истакна д-р Дарија.

За состојбата во земјата и дали имаме нови жаришта, таа вели:

„За среќа, немаме жаришта. Во Крагуевац, Краjљво, Нови Сад, Трстеник има спорадични случаи на зголемен број на заразени лица, но тоа се апсолутно мали“, вели д-р Кисиќ.

 „Сите мерки што се воведени сега се и доволни и ефикасни, но ако се придржуваме до нив. Ако не се придржуваме до нив, следната мерка ќе биде да се зголеми строгоста во санкциите“, вели д-р Дарија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.10.2020 - 09:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега