Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Шеснаесет лица ги загубија животите како резултат на труење со јаглерод моноксид во рудник за јаглен во југозападна Кина, соопштија кинеските власти.

Пред трагедијата, во рудникот останале заробени 17 рудари, кои подоцна биле звлечени од таму, но 16 од нив веќе не давале знаци на живот, додека единствениот преживеан бил префрлен во болница.

Кинеската државна новинска агенција Синхуа јави дека зголемувањето на нивото на јаглерод моноксид во внатрешноста на рудникот се должи на палење на ленти или ремени, но не прецизира кои од нив.

Истрагата за несреќата во рудникот, која се наоѓа во кинескиот округ Чиѓијанг, е во тек. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.09.2020 - 11:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега