Во изминатото деноноќие произведени се 20.516 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 11.02.2023 година произведe 20.516 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.
Во Термоелектраните произведени се 15.806 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.710 MWh.
* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 11.02.2023 година.

 

12.02.2023 - 11:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега