Во изминатото деноноќие произведени се 17.825 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 19.02.2023 година произведe 17.825 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.
Во Термоелектраните произведени се 12.134 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 5.691 MWh.
* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 19.02.2023 година.
20.02.2023 - 09:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега