Во Белград денеска ќе се одржи петтиот протест „Србија против насилството“

Во Белград од 18:00 часот пред Собранието на Србија ќе се одржи петтиот протест „Србија против насилството“, точно еден месец откако 13-годишник уби девет ученици и чувар во основното училиште „Владислав Рибникар“ во главниот град на Србија.

Шефот на пратеничката група на Народната партија, Мирослав Алексиќ ги повика граѓаните да донесат цвеќе на протестот, кое ќе го остават во зградата на Претседателството.

Барањата на протестот се разрешување на Советот на Регулаторното тело за електронски медиуми и раководството на РТС, затворање на печатените медиуми, укинување на програмите и националните фреквенции на оние медиуми кои промовираат насилство, како и разрешување на министерката за внатрешни работи Братислава Гашиќ и директорот на БИА Александар Вулин, јави Бета.

 

на протест повикуваат опозициските пратенички групи Обединети, Народна партија, Демократска партија, Заједно Морамо и Клубот Зелено-левичарски, но нагласуваат дека протестот не е политички.

Протестот првично беше најавен за вчера, но беше поместен за денеска, меѓу другото, бидејќи одредени десничарски организации најавија истовремено собир во центарот на Белград поради ситуацијата на Косово.

Тие организации исто така го преместија собирот за денеска.

03.06.2023 - 10:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега