Во април ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМ во „тројка“ и „четворка“

Останува големата предност на опозициската ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ во третата и четвртата изборна еденица и во месец април. Според анкетата на ИПИС објавена во емисијата Објектив на МРТ, во третата изборна единица ВМРО-ДПМНЕ име речиси двојна предност пред владеачката СДСМ, односно опозициската партија има доверба од 34,2%, а Социјалдемократскиот сојуз има доверба од 17,8% од испитаниците. По нив следат Левица со 4,7% и движењето ЗНАМ со 4,5% поддршка од анкетираните.

Во четвртата изборна единица во месец април ВМРО-ДПМНЕ ужива 32% рејтинг, а СДСМ 19,9%, додека пак Левица со 4,1% и движењето ЗНАМ со 3,7% исто така влегуваат во комбинација за евентуален влез на пратеници од оваа единица.

10.04.2024 - 09:08

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега