ВМРО-ДПМНЕ: Власта да прифати покачување на платите во јавниот сектор, пари има, нека престанат со крадење

ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ да го поддржат зголемувањето на платите во јавниот сектор.

„СДСМ и ДУИ да поддржат зголемување на платите во јавниот сектор.

Работниците се во право кога протестираат и бараат поголеми плати. Предлогот за линеарно зголемување на платите е обврска за власта која настана со зголемување на минималната плата, и само така ќе се воедначат платите и ќе се постигне рамноправност, но и ќе се зачува стандардот на граѓаните, кој е нагризан од инфлацијата.

СДСМ и ДУИ да се откажат од крадење и да ги пренасочат парите за поголеми плати.

Наместо златен прибор, грантови за Заев и тендери во РЕК, парите можат да се пренасочат кај граѓаните.

Ако не се зголемат платите, работниците уште посилно ќе ги чувствуваат ефектите од кризата.

 

ВМРО-ДПМНЕ го поддржува зголемувањето на платите. Партиите од власта да се охрабрат и да го поддржат и тие“, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ.

24.06.2022 - 09:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега