ВМРО-ДПМНЕ: Образованието со тандемот Царовска – Заев е во целосен колапс

Ученици немаат елементарни услови за следење на настава, бојкот на матуранти, протести на студенти, руинирани училишта, а Царовска се посвети на ПР со поставување на пластични паравани, велат утринава преку соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

„Деновиве гледаме дека над 70% од матурантите ја бојкотираат наставата и бараат од министерката за се и сешто, Мила Царовска да ги разгледа и прифати нивните барања, но тие добија само закани и уцени од страна на министерката, директорите и професорите.Концептот за основно образование, Царовкса се уште се обидува да го протуркаат на сила, вклучувајќи и академици со ПР текстови кои по нарачка се пуштаат преку министерството за образование за да ја убедат јавноста колку е добра нивната концепција, а бегаат од јавни расправи и дебати во Собранието за овој проблем со кој сакаат да се укине предметот историја“ велат ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата наведуваат дека веќе 4 месеци откако е почната учебната година, а се уште владата и министерството за образование не успеаја да обезбедат услови за над 20 илјади ученици обезбедувајќи компјутери за да можат нормално да ја следат наставата.

„Според Царовска Финскиот модел во образованието значи импровизирана наставна програма, руинирани училишта, без дигитализација на образованието.

Царовска, исто како и нејзиниот ментор Зоран Заев нема слух за проблемите со кои се соочуваат како учениците, така и студентите и професорите. Со ваков лошо менаџирање во образованието Македонија ќе има уште многу загубени генерации“ стои во партиското соопштение.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.01.2021 - 08:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега