Влезот на Хрватска во Шенген ги отвори старите рани со Словенија

Одлуката на членките на Европската унија да ја примат Хрватска во Шенген зоната, која ја поддржа и Словенија, денеска предизвика „краток спој“ меѓу Загреб и Љубљана во врска со нерешеното прашање за границата меѓу двете членки на Унијата.

Словенија денеска го поддржа влезот на Хрватска во Шенген и прикажа изјава за евиденција според која меѓусебната граница конечно е одредена со арбитража, но Хрватска веднаш одговори со изјава дека границата допрва треба да се одреди.

„Приклучувањето на Република Хрватска во Шенген има поддршка од Република Словенија и тоа е во наш заеднички европски интерес. Република Словенија нагласува дека и копнената и морската граница се конечно утврдени со арбитражната одлука од 29 јули 2017 година, која е конечна и обврзувачка“, се вели во словенечкото соопштение вклучено во записникот од состанокот на Советот на ЕУ.

На таа изјава, исто така за евиденција, Хрватска одговори со свое соопштение:

Во официјалното соопштение на Загреб, се наведува дека врз основа на „едногласниот заклучок на хрватскиот Сабор од 29 јули 2015 година, Хрватска се повлече од арбитражната постапка поради значителни прекршувања на Арбитражниот договор“.

Загреб го повтори својот став дека „не е обврзан на кој било начин со арбитражната пресуда од 2017 година и нема да ја спроведе“.

„Затоа, заедничката копнена и поморска граница меѓу Република Хрватска и Република Словенија допрва треба да биде дефинитивно воспоставена со мирни средства, во согласност со меѓународното право“, се вели во соопштението поднесено од Хрватска како одговор на приговорот на Словенија.

„Хрватска останува отворена за продолжување на билатералниот дијалог со Словенија со цел да се најде заедничко решение. Оваа изјава не го доведува во прашање продолжувањето на искрената соработка со Словенија за целосна имплементација на правото на Шенген“, нагласи хрватската страна.

 

08.12.2022 - 21:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега