Владата смета дека треба да се воведе евтина дневна тарифа на струјата, но не знае кога

 

Вицепремиерот Фатмир Битиќи вели дека за два дена ќе биде објавена цената за струјата, за која што се дискутира зад затворена владина седница.

„Ако цената на струјата се дискутира зад затворена седница, тогаш има причина за тоа зошто не можеме да ја објавиме во јавност. За два дена завршува тендерската постапка во ЕВН и сите ќе знаеме која ќе биде цената понудена од ЕСМ“ рече Битиќи.

Тој нагласи дека Владата стои на ставот дека треба да се воведе евтина дневна тарифа на струјата, но дека Регулаторната комисија за енергетика треба да каже кога е тоа можно да се аплицира.

 
22.06.2023 - 13:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега