Вкусен зачин е решение за зимските студени денови- ако имате проблем со слаба циркулација доволно е само една лажичка дневно

Слабата циркулација е чест проблем, особено во зима кога рацете и нозете се „замрзнуваат“.

Еден популарен зачин помага доколку ве мачи слаба циркулација, пробајте!

Во комбинација со редовно движење, ја забрзува циркулацијата со подобрување на протокот на крв низ артериите. Прстите, рацете и нозете ќе бидат веднаш потопло!

Изрендајте свеж ѓумбир во супа или чорби или додадете го во други јадења. Ѓумбирот може да се става и во слатки, па затоа е многу погоден за секојдневна употреба. Препорачаната дневна доза е една лажичка рендан ѓумбир на ден, нема потреба да земате повеќе.

Можете исто така да додадете ѓумбир во медењаци или да направите сами есенцијално масло од ѓумбир.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.01.2021 - 09:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега