(ВИДЕО) Спасениот Македонец на Халкидики: Тоа беше најлошиот роденденски подарок

Скопјанецот Иван беше еден од спасените Македонци, кои исчезнаа минатиот месец на отворено море на Халкидики, па сега ја раскажа неговата приказна за преживувањето.

„Тоа е исто како и секое друго чувство, вие само ја прифаќате вашата судбина, правите што можете и се концентрате на својот опстанок. Најдов мала топка, детска топка. Вториот ден беше тоа, само неколку часа по изгрејсонцето. Ја најдов топката во морето и допливав кон неа и ја држев со раце. Таа беше малку издишана. Беше разочарувачки“, вели Иван.

Иван кажа дека тоа бил најлошиот роденденски подарок и се обидува да го заборави тоа што се случило, иако никогаш нема да може.

Од морето беше спасен и неговиот пријател Васил, додека потрагата по Мартин Јовановски беше прекината пред десетина дена.

08.08.2022 - 11:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега