ВИДЕО: Се рушат дивоградбите во Охрид

Во Охрид продолжува акцијата за отстранување на дивоградбите кои се на крајбрежниот појас на Охридското Езеро. 

 Општина Охрид минатата недела почна со уривање на бетонската база во сопственот на бизнисменот Нефи Усеини

 

Градежната механизација што е испратена на терен е насочена на отстранување на дивоизградените објекти долж езерото во охридската населба Далјан.

Во петокот се уриваше и дивоизграената бетонска база за која тој изјави дека сам почнал да ја руши и дека непотребно бил обвинуван.

Општина Охрид пред десетина дена почна со отстранување и на дивоизградените платформи, шанкови и плажи крај Охридското Езеро, акција за која, исто така, најави дека ќе продолжи и покрај времената мерка што ја донесе Уставниот суд во средата за забрана на уривањето.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.07.2020 - 12:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега